دکتر نظرپور در دانشگاه خوارزمی اعلام کرد:

ساخت ۸۵۰ پروژه عمرانی در مراکز آموزش عالی در دولت تدبیر و امید

۲۹ تیر ۱۴۰۰ | ۰۷:۵۳ کد : ۶۳۰۳۳ اخبار
تعداد بازدید:۲۸۲
دکتر محمدتقی نظرپور، معاون اداری و مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در آیین بهره برداری از پروژه های عمرانی و رفاهی دانشگاه خوارزمی گفت: ۸۵۰ پروژه عمرانی به همت دولت تدبیر و امید در مراکز آموزش عالی کشور اجرایی و به بهره برداری رسیده است.
ساخت ۸۵۰ پروژه عمرانی در مراکز آموزش عالی در دولت تدبیر و امید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که امروز (سه شنبه) در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی برگزار شد، دکتر نظرپور با اشاره به کمبود نقدینگی و بودجه عمرانی دانشگاه ها برای اجرای پروژه هایی مانند آنچه امروز در دانشگاه خوارزمی شاهد آن هستیم، اظهار داشت: با این وجود دانشگاه ها تلاش کردند تا با همین محدودیت منابع بتوانند اقدامات موثری را انجام دهند.
وی با اشاره به اقدامات دولت های یازدهم و دوازدهم در حوزه عمرانی در دانشگاه ها تصریح کرد: حدود ۸۵۰ پروژه عمرانی در مراکز آموزش عالی با ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده که این اعتبار در حوزه آموزش عالی اعتبار خوب و قابل توجهی است.
دکتر نظرپور با بیان اینکه در این مدت حدود ۸۰۰ هزار متر مربع به فضاهای آموزشی دانشگاه ها اضافه شده است، گفت: به عبارت دیگر فضاهای آموزشی ما در این مدت یک و چهاردهم برابر شده است.حدود چهار و نیم میلیون متر مربع فضا در حوزه آموزشی پیش از این داشتیم یعنی در سال ۱۳۹۲ که امروز به رقمی بالاتر از ۶ میلیون متر مربع رسیده است.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود به مدیریت سبز در دانشگاه ها اشاره کرد و اظهارداشت: امروز بعضی از دانشگاه های ما با هدف حفاظت از محیط زیست از هیچ وسیله یک بار مصرفی استفاده نمی کنند، البته مدیریت سبز هزینه های زیادی دارد اما دانشگاه های ما با حذف بخش زیادی از پایان نامه های کاغذی در این مسیر قدم های خوبی برداشته اند.
دکتر نظرپور در ادامه با اشاره به لزوم انجام مقاوم سازی ساختمان های آموزش عالی، به موضوع مشارکت خیرین در حوزه آموزش عالی اشاره کرد و گفت: آموزش عالی در این بخش نسبت به آموزش و پرورش تا حدودی عقب تر است.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش حقوق پرسنل اداری دانشگاه ها و مراکزآموزش عالی و پژوهشی پرداخت و گفت: با توجه به اینکه دانشگاه های ما از آئین نامه خاص خود تبعیت و بر اساس ماده یک احکام دائمی فعالیت می کنند پرداخت های آن نیز متناسب با همان ماده واحده بوده که این اتفاق در حال انجام شدن است.
وی افزود: در خصوص همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی نیز در بودجه ۱۴۰۰ تکلیف قانونی داریم که این همسان سازی را انجام دهیم که در فضاهای مختلف گاهی موضوعاتی مطرح می شود که رقم ها، اعداد بالایی است و گاهی شاهد پخش شدن فیش های حقوقی، احکام و بداخلاقی های خاصی در این حوزه هستیم.
دکتر نظرپور در ادامه گفت: این در حالی است که تکلیف قانونی بر این است که ما همسان سازی را انجام دهیم که این همسان سازی با اعضای هیات علمی غیر بالینی دانشگاه های علوم پزشکی است. اگر این همسان سازی اجرایی شود طبیعتاً مبلغی به حقوق اعضای هیات علمی اضافه می شود.
وی افزود: اگر قرار است که همسان سازی اجرایی شود همان چیزی است که امروز دانشگاه ها انجام داده اند. این یک تکلیف قانونی است که دانشگاه ها در حال انجام دادن آن هستند.
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: وقتی انتظار داریم دانشگاه ها به لحاظ علمی دارای رتبه خوب و مناسبی در منطقه و جهان باشند باید این حداقل های ضروری را برای اعضای هیات علمی فراهم کنیم و اگر این اتفاق بیافتد انتظاراتی که دولت و مجلس از اعضای هیات علمی دارند، به خوبی رخ میدهد.

مرکز نظارت تصویری و کنترل تردد هوشمند، آشپزخانه دانشجویی و بازگشایی استخر بین المللی از جمله پروژه هایی بود که با حضور دکتر نظرپور در پردیس کرج دانشگاه خوارزمی به بهره برداری رسید.


( ۱ )