دکتر نظرپور در آیین افتتاح طرح‌های عمرانی دانشگاها:

طی ۸ سال تعداد ۹۰۴ پروژه دانشگاهی با ۲ میلیون مترمربع به بهره برداری رسیده است

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۸:۴۸ کد : ۶۱۹۹۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۲
معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاح پروژه‌های عمرانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم تعداد ۹۰۴ پروژه دانشگاهی با زیربنایی بالغ بر دو میلیون مترمربع و با اعتبار هزینه شده به مبلغ ۳,۲۳۹ میلیارد تومان با کاربری‌های آموزشی، کمک آموزشی، خوابگاهی، پژوهشی، ورزشی سرپوشیده و روباز، فرهنگی، اداری، رفاهی و خدماتی به بهره‌برداری رسیدند.
طی ۸ سال تعداد ۹۰۴ پروژه دانشگاهی با ۲ میلیون مترمربع به بهره برداری رسیده است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این آیین که امروز (پنج شنبه) با حضور ریاست جمهوری و وزیر علوم به صورت مجازی و ارتباط ویدیو کنفرانسی برگزار شد، دکتر محمدتقی نظرپور با بیان اینکه هم اکنون بالغ بر "۵/۲ میلیون مترمربع" طرح با پیشرفت فیزیکی متوسط ۵۵ % در دست احداث می باشند، اظهار داشت: در حال حاضر کل فضاهای کالبدی موجود و در دست احداث دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حدود ۱۷ میلیون متر مربع است.

وی افزود: ۳۵ مسجد با زیربنای ۳۵ هزار مترمربع به مبلغ ۵۴ میلیارد تومان، ۳۰۰ پروژه با کاربری آموزشی با زیربنای یک میلیون مترمربع، ۹۰ پروژه با کاربری کمک آموزشی با زیربنای ۱۸۰ هزار مترمربع، ۱۲۵ پروژه با کاربری پژوهشی با زیربنای ۲۲۰ هزار مترمربع و تعداد ۵۰۰ پروژه مدیریت سبز در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیدند.

دکتر نظرپور در ادامه گفت: همچنین در این مدت مقاوم‌سازی ۱۷ پروژه با زیربنای ۱۲۵ هزار مترمربع و تهیه طرح¬های مطالعاتی مقاوم سازی ۲۱ پروژه با زیربنای ۱۵۵ هزار مترمربع از ساختمان‌های آموزش عالی توسط وزارت علوم به مبلغ ۴۹ میلیارد تومان و برنامه ریزی برای مقاوم سازی ۱۰۰۰ ساختمان قدیمی و فرسوده با زیربنای بالغ بر "۳ میلیون مترمربع" و ارزش تقریبی بیش از ۱۸ هزار میلیارد تومان در مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم انجام شد.

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به مشارکت خیرین دانشگاه ساز در انجام امور عمرانی مراکز آموزش عالی گفت: تعداد ۱۸۲ پروژه عمرانی با مشارکت خیرین با زیربنای ۴۵۳ هزار مترمربع با آورده خیرین به مبلغ ۷۷۰ میلیارد تومان در دانشگاه¬ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری وابسته به وزارت علوم در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره‌برداری رسیدند. آورده بنیادهای خیرین در برنامه ششم توسعه حدود ۱,۲۰۰ میلیارد تومان بوده که در زمینه احداث فضاهای جدید، اهدای زمین و ساختمان، خرید تجهیزات تخصصی برای مراکز آموزش عالی و بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشجویان هزینه شده است.

وی افزود: در حال حاضر تعداد ۱۶۰ پروژه عمرانی با زیربنای ۲۳۰ هزار مترمربع و اعتبار هزینه شده ۶۶۵ میلیارد تومان در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و پژوهشی و فناوری سراسر کشور آمادۀ افتتاح می‌باشند.

وی اعلام کرد: هم‌اکنون با دستور رییس محترم جمهور، پروژه‌های دانشکده مهندسی سیستم‌های هوشمند و علوم داده دانشگاه خلیج فارس با زیربنای ۱۰،۰۰۰ مترمربع در ۵ طبقه با اعتبار هزینه شدۀ ۵۳ میلیارد تومان و همچنین خوابگاه متاهلین ۱۲۰ واحدی امام جواد (ع) (فاز دوم) در دانشگاه صنعتی اصفهان با زیربنای ۱۰،۰۰۰ مترمربع با اعتبار هزینه شدۀ ۱۵ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.