دردولت یازدهم و دوازدهم صورت گرفت:

بهره برداری از ۱۸۲ پروژه عمرانی دانشگاهی با زیربنای ۴۵۳۰۰۰ مترمربع با مشارکت خیرین

۰۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۴ کد : ۶۱۹۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۴
درطول مدت دولت‌های یازدهم و دوازدهم ۱۸۲ پروژه عمرانی دانشگاهی با زیربنای ۴۵۳۰۰۰ مترمربع با مشارکت خیرین به بهره برداری رسید.
بهره برداری از ۱۸۲ پروژه عمرانی دانشگاهی با زیربنای ۴۵۳۰۰۰ مترمربع با مشارکت خیرین

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در دولت تدبیر و امید برای تقویت مشارکت مردم و خیّرین محترم در توسعه و تکمیل فضاهای آموزشی و کمک آموزشی دانشگاه‌ها تلاش‌های زیادی صورت گرفته که میزان مشارکت‌ها را به نحو چشمگیری افزایش داده، به طوری که اکنون در بیش از یک میلیون مترمربع از حدود ۱۷ میلیون مترمربع فضای در دست احداث دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری وابسته به وزارت علوم، خیّرین محترم مشارکت دارند.

با توجه به بند ۷-۵ سیاست‌های کلی "علم و فناوری" کشور ابلاغی توسط مقام معظم رهبری با موضوعیّت "افزایش نقش و مشارکت بخش‌های غیردولتی در حوزه علم و فناوری و ارتقای سهم وقف و امور خیریه در این حوزه" و به منظور پیشرفت و تعالی نظام آموزش عالی و کمک به گسترش زیرساخت‌های علم و فناوری کشور و کاستن وابستگی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری به بودجه عمومی، بهره مندی از ظرفیت نیکوکاران، خیرین و دوستداران دانش و حامیان مردمی آموزش عالی از اولویت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

در همین راستا و به منظور ترغیب خیّرین به مشارکت در احداث فضاهای آموزش عالی طرح کمک به تکمیل فضاهای آموزشی و کمک آموزشی نیمه تمام در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی که حداقل ۵۰ درصد اعتبار آنها را خیّرین تأمین کرده اند ذیل ردیف‌های متمرکز تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ستاد وزارت ایجاد شد که از محل آن در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۹ مبلغ ۱۲۷ میلیارد تومان به ۱۶۰ طرح حوزۀ آموزش عالی اختصاص یافت.

تعداد بنیادهای خیرین حامی علم و فناوری دایر در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری در سال ۱۳۹۲ برابر ۶ بنیاد بوده که در سال ۱۳۹۹ به ۷۵ بنیاد رسیده است. آوردۀ بنیادهای خیرین در برنامه ششم توسعه حدود ۱,۲۰۰ میلیارد تومان بوده است که به نرخ روز به طور تقریبی ۴,۰۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است. دراین میان مجموع فعالیت‌های بنیادهای نوپا بیش از ۶۰ میلیارد تومان است.

تعداد پروژه‌های عمرانی به بهره برداری رسیده با مشارکت خیرین در آموزش عالی در سال ۱۳۹۲ برابر ۹۰ پروژه با زیربنای ۲۸۱۲۶۸ مترمربع بود که با حمایت خیرین محترم به ۲۷۲ پروژه با زیربنای ۷۳۳۸۶۷ مترمربع رسید.

در حال حاضر ۱۳۸ پروژه با زیربنای ۳۷۲۰۵۴ مترمربع با کاربری‌های آموزشی، کمک آموزشی، پژوهشی، خوابگاهی، اداری، ورزشی، فرهنگی و رفاهی با آوردۀ خیرین حدود ۲۹۱ میلیارد تومان و با پیشرفت فیزیکی متوسط حدود ۵۵% در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در دست احداث می‌باشند.

در سال ۱۳۹۹ طرح ارتقای ۱۰۶ خوابگاه با زیربنای ۲۵۶۴۷۷ مترمربع با مشارکت خیرین، دانشگاه‌ها و صندوق رفاه دانشجویان انجام شده است. تعداد ۳۴ دانشگاه در طرح ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی، موسوم به طرح ۳۰- -۳۰- ۴۰ فعال بودند. آوردۀ خیرین برای طرح مذکور ۱۷ میلیارد تومان و پرداختی دانشگاه‌ها حدود ۲۱ میلیارد تومان است. سهم ۴۰ درصدی صندوق رفاه دانشجویان نیز در این طرح برابر با ۲۹ میلیارد تومان است.

رئوس کلی اقدامات بنیادهای خیرین حامی علم و فناوری را مواردی از قبیل حمایت از نخبگان و پژوهشگران دانشگاهی، اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان نخبه و ممتاز، حمایت از دانشجویان بی‌بضاعت از طریق وام‌های شرافتی، ساخت فضای آموزشی، پژوهشی و خوابگاهی، تسهیل در ازدواج های دانشجویی از طریق کمک‌های مادی و معنوی، تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، کمک به کارآفرینی و ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی، حمایت از پروژه‌ها و رساله‌های پایانی دانشجویان به منظور رفع نیازهای کشور و سوق به سمت کارآفرینی، کمک به شکل دهی شرکت‌های دانش بنیان و تقویت شرکت‌های دانش بنیان موجود، کمک به ایجاد مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری و همچنین گسترش مراکز و پارک‌های موجود شامل می شوند.

با توجه عملکرد درخشان خیرین در آموزش عالی و تقویت این اقدامات حسنه، ضرورت دارد سرمایه گذاری بیشتری برای استفاده از ظرفیت خیرین محترم انجام گیرد.


( ۱ )