برگزاری دومین دوره کارگاه آموزشی «آشنایی با راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور» در دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان

۱۹ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۶ کد : ۵۷۹۷ اخبار
تعداد بازدید:۷۴۱
مدیر کل نظارت بر طرحهای عمرانی از برگزاری دومین دوره آموزشی ” آشنایی با راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی” برای دانشگاه‌های مناطق 5 ، 6 و 7 عمرانی کشور با همکاری دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و شرکت بهینه...
برگزاری دومین دوره کارگاه آموزشی «آشنایی با راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور» در دانشگاه ولیعصر (عج) رفسنجان
مدیر کل نظارت بر طرحهای عمرانی از برگزاری دومین دوره آموزشی ” آشنایی با راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی” برای دانشگاه‌های مناطق 5 ، 6 و 7 عمرانی کشور با همکاری دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، در روزهای 16 و 17 شهریورماه همزمان با خجسته میلاد باسعادت حضرت علی ابن موسی الرضا ع با حضور مدیران و کارشناسان طرحهای عمرانی دانشگاههای مناطق مذکور در سالن همایشهای شهید هنری دانشگاه ولی عصرعج رفسنجان خبر داد. 
در این دوره آموزشی ضمن به اشاره به مصرف بالای انرژی در کشور، صرفه جویی و بهینه سازی مصرف انرژی را یک موضوع مهم و حیاتی دانسته و بر اساس آمار و اطلاعات ارائه شده از ارگانهای ذیربط با اعمال سیاستهای مناسب مصرف انرژی باید در حدود ده درصد کاهش یابد که نیازمند ارائه راهکارهای اساسی می‌باشد.
از جمله راهکارهای مناسب در این خصوص استفاده از مصالح مناسب و متناسب با استانداردهای روز دنیا و همچنین نگهداری اصولی از تاسیسات موجود ساختمانها در دانشگاهها می‌باشد.
ممیزی انرژی در ساختمانهای دانشگاهها، میزان مصرف انرژی و راهکارهای هدر روی آن را مشخص می کند. هدف از انجام ممیزی انرژی و ارائه راهکارهای بهینه سازی در جهت اصلاح الگوی مصرف انجام گرفته تا هزینه‌های دانشگاهها در بخش حاملهای انرژی کاهش یابد.
شرکت کنندگان از دو موتورخانه دانشگاه بازدید نمودند و مدرس دورۀ مذکور در محل به نکات مهمی از جمله محل استقرار بهتر پمپها، استفاده از انرژی خورشیدی جهت تأمین آب گرم مصرفی و اصلاحات لازم جهت بهره وری بالاتر صحبت نمودند. 
لازم به ذکر است اولین دوره آموزشی ” آشنایی با راهکارهای بهینه سازی مصرف انرژی” برای دانشگاه‌های مناطق 8و 2 عمرانی کشور با همکاری دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شده بود.